Podłączona pompa cyrkulacyjna do bojlera
Technologia

Jak podłączyć pompę cyrkulacyjną do bojlera?

Jeśli chcesz korzystać z ciepłej wody w pełni komfortowych warunkach, bez czekania na to, aż się ona nagrzeje, podłącz do bojlera pompę cyrkulacyjną. To rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale też energooszczędne, co wynika ze zmniejszenia niepożądanych strat ciepła. W tym poradniku wyjaśniamy, jak prawidłowo zamontować pompy do cyrkulacji ciepłej wody.

Czym jest pompa cyrkulacyjna?

Pompa cyrkulacyjna to kluczowy element instalacji hydraulicznej. Dzięki niej możliwy jest sprawny obieg wody o pożądanej temperaturze pomiędzy kotłem, bądź innym urządzeniem, które podgrzewa ciecz, a miejscem jej poboru. Tym ostatnim może być wanna, umywalka, zlewozmywak czy kabina prysznicowa. Brak pompy cyrkulacyjnej skutkuje tym, że podgrzana woda ochłodzi się, a co za tym idzie – będzie musiała zostać podgrzana jeszcze raz.

Pompy do cyrkulacji ciepłej wody i ich cechy charakterystyczne

Pompy do cyrkulacji ciepłej wody w DoStudni.pl – specjalistycznym sklepie internetowym z tego typu akcesoriami – cechuje energooszczędność, ale nie tylko. Urządzenia tego typu wyróżnia:

  • Wysoka wydajność – obniżenie strat ciepła przyczynia się do zredukowania kosztów eksploatacji całego systemu grzewczego.
  • Prosta obsługa – a w zasadzie bezobsługowość.
  • Oszczędność czasu – mając w domu instalację z pompą cyrkulacyjną, nie musisz długo czekać na ciepłą wodę. Możesz korzystać z niej od razu. 
  • Oszczędność wody – pompy cyrkulacyjne pozwalają zaoszczędzić nie tylko energię i czas, ale także wodę.
  • Higieniczność – woda szybko przemieszczająca się w instalacji hydraulicznej nie jest podatna na zanieczyszczenia.

Instalacja pompy do cyrkulacji ciepłej wody krok po kroku

Instalując pompę cyrkulacyjną, stosuj się do poniższych wskazówek:

  1. Wybierz odpowiednie miejsce – czyli takie, które umożliwia łatwy dostęp do rur wodnych. Sprawdź, czy pompa nie będzie tam narażona na zalanie.
  2. Zamontuj pompę – przeczytaj instrukcję producenta pompy i stosując się do jego zaleceń, zainstaluj urządzenie. Sprawdź, czy jest solidnie zamocowana – dzięki temu zmniejszysz ryzyko niechcianych wycieków.
  3. Podłącz pompę do zasilania – kolejny etap to podłączenie pompy do cyrkulacji ciepłej wody do źródła zasilania elektrycznego.
  4. Dostosuj ustawienia pompy – by pompa działała optymalnie, ustaw takie parametry jak czas pracy i prędkość, dopasowując je do swoich potrzeb.
  5. Sprawdź, czy urządzenie działa prawidłowo – upewnij się, że pompa pracuje poprawnie. Sprawdź, czy jest szczelna i zabezpieczona przed uszkodzeniami.

Jeśli szukasz modeli pomp od uznanych marek, przejrzyj ofertę sklepu online: Dostudni.pl.

O czym jeszcze warto pamiętać, podłączając pompę cyrkulacyjną do bojlera?

Znasz już ogólne zasady montażu pomp do cyrkulacji ciepłej wody. Pamiętaj, że ważny jest każdy z podanych przez nas etapów instalacji: od wyboru optymalnego miejsca, poprzez podłączenie urządzenia, na sprawdzeniu, czy pracuje ono prawidłowo, kończąc. Zawsze stosuj się do zaleceń producenta pompy – to ważne, ponieważ instrukcje montażu mogą być nieco inne dla konkretnego modelu i marki urządzenia. Więcej informacji o pompach cyrkulacyjnych oraz ich rodzajach znajdziesz w artykule: https://www.dostudni.pl/czym-rozni-sie-pompa-co-od-cwu,b272.html.